Değerli Arıköy’lüler,

Evsel atıkların, konutların önünde bulunan yeşil çöp kovalarına poşetsiz veya küçük poşetlerle atıldığı belediye görevlilerince tespit edilmiştir. Çöp kovalarının içine büyük çöp poşeti takılması gerektiği, takılmaması halinde evsel atıkların görevlilerce alınmayacağı tarafımıza bildirilmiştir. Sitemizin daha temiz ve ferah bir site olmasını sağlamak için çöp kovalarına büyük çöp poşeti takmanızı rica ederiz.

Ayrıca bahçe atığı, çim ve budama atıkları belediye görevlilerince alınmadığından bahçenizde çalışan bahçıvanlar tarafından siteden uzaklaştırılması gerekmektedir. Site içinde çalışmaya gelen bahçıvanlarınızı ve işçilerinizi çevrede oturan site sakinlerini rahatsız edecek şekilde gürültü yapıcı ve çevreyi kirletici davranışları konusunda titizlikle uyarmanızı rica ederiz.

Kapı önlerinde bulunan çöp kovalarına atılan evsel atıklar sahipli veya sahipsiz hayvanlar tarafından dağıtılarak çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bu nedenle evsel atıklarınızı, çöp aracının geldiği günlerde (Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri)  çöp kovasına atmanızı veya site girişinde bulunan gri evsel atık konteynerlerine atmanızı ve sadece geri dönüştürülebilir atıklarınızı sitenin çeşitli yerlerine bırakılan mavi geri dönüşüm konteynerlerine atmanızı rica ederiz.

Evsel atıklar ile geri dönüştürülebilir atıkların ayrıştırılarak atılmasının gelecek nesiller için daha temiz bir dünya bırakmamızda yararı olacağını unutmayınız.

Ayrıca cam atıklarınızı sitemiz girişinde bulunan cam kumbaralara atarak ve atık pillerinin Arıtepe’de ve site girişinde bulunan pil kutularına  atarak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz.

Yıl içinde Pazar günleri, milli, dini bayramlarda ve resmi tatillerde çim biçme dahil acil müdahale gerektiren işler dışında herhangi bir inşaat çalışması yapılmamaktadır.

Cumartesi günleri bahçe bakımı hariç, yaz aylarında inşaat kuralları geçerli olacaktır.

Ayrıca 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında Kısıtlı İnşaat Yasağı uygulanacağından bu tarihten önce konutların dış kısmında yapılması planlanan inşaat çalışmalarının bitirilmesi gerekmektedir. Yaz döneminde her yıl olduğu gibi bu yıl da gürültülü çalışmaya izin verilmeyecek olup, bu tarihlerde esneme olmayacaktır. 

15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında bina dışı ile ilgili her türlü tozlu, gürültülü, görüntü bozukluğuna sebep olacak (duvar, dış boya, mantolama, bahçe imalatı, hafriyat) iş makinesi çalıştırılması, inşaat imalat ve onarım çalışmalarına, işçi, taşeron, kamyon, malzeme ve ekipman vb. siteye girişine izin verilmemektedir.

Bina içinde de gürültülü, moloz üretecek, kaba inşaat imalatı, yıkım, sıva şap, tavan, yeni tesisat yapılması, kırıcı, delici aletlerin çalıştırılmasına, ve siteye girişine izin verilmeyecektir.

Bu tarihlerde önceden yönetime bilgi vermek koşulu ile izin verilecek olan işler :

Ev ve eşya taşınması,

Periyodik bakımlar ve genel servis hizmetleri,

Ev içi boyasının yapılması,

Acil durum (mekanik ve elektrik tesisat arızaları vb.)

Sitemizde bulunan biyolojik arıtma tesisimiz sitemiz sakinlerinden Sayın Nuran Sökmen’in desteğiyle çalışmaya başlamıştır. Düzenli olarak kontrolleri yapılmaktadır. Ancak arıtmaya gelen atık su içinde ıslak mendil, plastik, ambalaj gibi tıkanıklığa neden olan maddeler çıkmakta bu da uzun ve özverili çalışmalar sonucu faal hale getirilen arıtmanın çalışmasına zarar vermektedir. Bu tür maddeleri tuvalet ve giderlere atmamanızı önemle rica ederiz.

Sarıyer İlçe Jandarma ekipleri sitemiz içinde zaman zaman ruhsatsız ve ehliyetsiz, vasıta, atv, motosiklet kullananlara cezai işlem uygulamaktadır. Bilgi edinilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını rica ederiz.

Daha temiz ve yaşanabilir bir Arıköy için göstereceğiniz duyarlılığa teşekkür ederiz.

Comments