Değerli Arıköy Sakinleri,

Son günlerde, gruba gönderilen ve eksik bilgilere dayanan ve bu nedenle de yanlış ve yanıltıcı ifadeler içeren e-postalar nedeniyle derneğimizi ilgilendiren konularda üyelerimizi bilgilendirme gereği duymuş bulunmaktayız.

Bilindiği üzere Arıköy Spor Kulübü Derneği, Site Yönetimi ile yapmış olduğu protokol ve kira kontratı çerçevesinde, üyelerine kaliteli hizmet ve ürünü ekonomik bedelle sunabilmek amacıyla, Sosyal Tesisimizin işletmesini üstlenmiştir. Söz konusu işletmeyi yasal olarak yürütebilmek için de ihtiyaç duyduğu İşletme Ruhsatı için gereken bütün yasal işlemleri kurumsal olarak tamamlamış ve maddi yükümlülüklerini de yerine getirerek ilgili makamlara müracaatını yapmıştır. Derneğimizin kurumsal kimlik özellikleri ve Sosyal tesisimizin olanaklarının yetkili makamlarca incelenmesi sonucunda, bünyesinde bir İktisadi İşletme barındıran Derneğimiz adına İşletme Ruhsatı çıkarılmıştır.

Derneğimiz, Arıköy’deki Sosyal hayatı canlandırmak, üyelerimizin bir araya gelip tanışmalarını ve eğlenmelerini sağlamak amacıyla, Site Yönetiminin de izni ve desteğiyle, çeşitli etkinlikler düzenlemiş ve daha geniş kitlelere hizmet ulaştırabilmek amacıyla, asli uğraşı olan muhtelif sportif etkinliklerin organizasyonu üzerinde yoğun biçimde çalışmaktadır. Eylül ayında gerçekleştirilen II.Arıköy Spor Şenliği sırasında, gerekli makamlara önceden bilgi verilme suretiyle, Halı sahanın yanında maçlar sırasında muhtelif alkolsüz içeceklerin yanında bira da satılmış ve fişleri de verilmiştir. Derneğimiz, yasal kimliğini riske atacak hiçbir oluşum içinde olamaz, bu nedenle de etkinliklerini gerekli önlemleri alarak sürdürmektedir. Yaz başında sizlere duyurulduğu üzere, Sosyal Tesisimiz için Alkollü İçki Ruhsatı alınana kadar alkollü içki satışı kesinlikle yapılmayacaktır. Ancak, özel organizasyonlarda, İşletme Ruhsatımızın olması itibariyle gerekli makamlardan günübirlik izin almamız mümkün olmaktadır. Bu nedenle, geçtiğimiz yıl eski Site Yönetiminin İşletme ve Alkollü İçki Ruhsatları olmadan ve aldığı para karşılığı hiçbir belge vermeden Sosyal tesiste yaptığı alkollü içki ve diğer içecek satışlarıyla derneğimizin organizasyonlarını karıştırmamak, bilinçli ve kasıtlı olarak yapılan negatif ve tek yönlü yayınlara itibar etmemek için de gerçekleri bilmek gerekmektedir. Derneğimizin tüm faaliyetleri, yasal çerçevede ve vergi mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm etkinliklerin arkasında ciddi bir prosedür ve bürokrasi hazırlığı bulunmaktadır. Kaynaklarımızın kısıtlı olması nedeniyle küçük bir personel kadrosu ve gönüllü yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen organizasyonlar, en ince ayrıntısına kadar defalarca görüşülmekte, tartışılmakta ve ondan sonra uygulanmaktadır.

Asli sorumluluğumuz olan Spor çalışmalarıyla ilgili olarak; Ekim.2007-Mayıs.2008 dönemi için hazırlamış olduğumuz Kış Spor etkinlikleri programı sizlere duyurulmuştur. 6-14 yaş çocuklar için grup Yüzme çalışmaları başlatılmıştır. Yüzmeyi seven istekli ve yetenekli çocuklarımız arasında yapılacak seçmeler sonucunda kulüp takımımızı en kısa zamanda oluşturabilmek için ön hazırlıklarımıza başlamış bulunmaktayız. Yetişkinler için düzenlenen Step-Aerobik-Pilates çalışmaları da 20.Ekim.2007 Cumartesi başlayacaktır. Sizlerden gelen istekler doğrultusunda yeni organizasyonlar yapabilmek için de araştırmalarımız ve görüşmelerimiz devam etmektedir. Tesisteki tüm etkinliklerimiz Site Yönetiminin bilgisi ve onayı dahilinde olup, kira sözleşmemizin kapsamındaki maddeler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Gerek Site Yönetiminin gerekse derneğimizin ortak amacı, tesisimize hak ettiği canlılığı kazandırmaktır. Bu amaçla, gönüllü hizmet veren bireylerden oluşan Site Yönetimi ve derneğimiz yönetim kurulları canla başla çalışmaktadırlar.

Tüm ticari faaliyetlerin yürütülebilmesi için, derneğimizin bünyesinde tesis edilen İktisadi İşletmemiz, ticari faaliyetlerinden ötürü vergi verme yükümlülüğü (KDV, Kurumlar, Geçici vergi, Muhtasar, SSK Primi) olan bir kurumdur. Bu yaz başında, kafeteryamızda, gerek paranın gerekse ürün satış ve stok takibi için Kartlı Ödeme Sistemi uygulamaya konulmuş, alışverişler karşısında belge verilmiş ve tesiste nakit para kullanımı durdurulmuştur. Ancak, kafeteryada görevli personel, uzun yılların verdiği tanışıklık ve alışkanlıkla, bazı üyelerimizin kartlarını yanlarına almayı unutmaları, vs. gibi nedenlerle nakit para almak zorunda kalmışlar ve derneğe eksiksiz olarak teslim etmişlerdir. Tesiste nakit para kullanımının tamamiyle sona erdirilebilmesi için, içine para yüklenmiş kartlar kafeterya personeline tutanakla teslim edilmiş ve kartını yanına almayı unutan veya kartı olmayan üyelere bu kartlardan verilerek satış yapılması talimatı verilmiştir. Ancak, 6 Ekim akşamı maç izlemek için tesise gelen bir üyemiz nakit para kabul etmeyen personele uygun olmayan sözlerle tepki göstermiş, evine giderek termosla çay getirmiş ve kafeterya alanındaki geniş ekran televizyonda maç izlerken getirdiği çayı içmiştir.

Kafeteryamızda bulunan geniş ekran televizyonda Digitürk, Lig-TV ve D-Smart yayınları üyelerimizin izlenimine sunulmaktadır ve bu hizmetlerin oldukça yüksek olan bedeli derneğimiz tarafından ödenmiştir. Belediyeden alınan İşletme Ruhsatı gereği olarak da dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesine müsamaha gösterilmesi mümkün değildir. Bu gibi tatsız olayların yaşanmaması için hepinizin anlayışına, yardımına ve desteğine gereksinim duymaktayız.

Bu vesileyle, üzerinde çalıştığımız projelerimizden de kısaca bahsetmek istiyorum:

Sosyal tesisteki yoğunlukların genellikle hafta sonu olduğu gözlendiğinden, havuz katındaki kafeteryada Şeker Bayramından sonraki hafta sonlarında genişletilmiş yiyecek seçenekleriyle ve Vitamin Bar ile hizmetinizde olacağız. Ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkinliklerine ilişkin duyurumuz da çok yakında sizlere iletilecektir. Bu arada, Site Yönetimi ile birlikte üzerinde titizlikle çalıştığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kokteyl ve Yemeğiyle ilgili hazırlık çalışmalarımız da sürmekte. 29 Ekim’den sonra her hafta Cumartesi akşamları Restoranımız canlı müzikle hizmet verecek ve rezervasyonla çalışacaktır. Restoranın üst katındaki bar kafede Site Yönetimi ve Kooperatif tarafından yeni düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Yakın zamanda alınacağını tahmin ettiğimiz Alkollü İçki Ruhsatını takiben, Sosyal Tesisteki bar da hizmet vermeye başlayacaktır. İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler sizlere iletilecektir.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Figen Palamutçuoğlu
ASK Yön.Kur.Bşk.

Comments