DUYURU

T.C.BAŞBAKANLIK TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU Adrese dayalı Nufus kayıt sistemi kurmaktadır,sizlere ulaştırmamız için formlar bırakılmıştır bu formları Arıköy santralından temin ederek formları doldurup en kısa sürede tekrar tarafımıza iade edilmesi gerekmektedir, bu formların doldurulmaması durumunda 5429 sayılı TÜRKİYE İSTATİSTİK kanunu hükümleri gereğince 2367 YTL idari para cezası verilecektir.

ARIKÖY SİTE YÖNETİMİ

TÜİK T.C BAŞBAKANLIK TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU
DUYURU

Ülkemizde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kurulmaktadır. Bu amaçla bölgemizde Türkiye İstatistik Kurumu görevlilerince hane ziyaretlerine başlanmıştır.

Bundan sonra adrese dayalı tüm resmi işlemlerde, vatandaşların bu sistemdeki adres bilgileri esas alınacağından, kaydın oluşturulacağı alan uygulaması öncesi, vatandaşlarımızın aşağıdaki konularda bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur.

HANELER ZİYARET EDİLECEKTİR
T.C Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) görevlilerince tüm haneler ziyaret edilerek, hanede daimi olarak ikamet eden kişilerin kimlik bilgileri Hane halkı bilgi formuna kaydedilecektir.

BİLGİ VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ
TÜİK görevlileri tarafından hanelere getirilen Hane halkı bilgi formu 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği eksiksiz olarak doldurulacak ve hanedeki bir yetişkin tarafından kontrol edilip imzalanacaktır. İmzalanmayan bilgi formları geçerli olarak kabul edilmeyecek ve sisteme işlenmeyecektir.

GÖREV TANITIM KARTI
Hanelere gelen TÜİK görevlisinin görevli tanıtım kartı mutlaka sorulmalı, olası su istimallere fırsat verilmemesi için şüpheli durumlarda en yakın emniyet birimine haber verilmelidir.

HANELERE ZİYARET ZAMANLARI
Sokağa çıkma yasağı uygulanmadan adrese dayalı nüfus kaydı yapılacağı için, hane ziyaretleri farklı il ve ilçelerde farklı zamanlarda geçekleştirilecektir. Bu sebeple TÜİK görevlileri haneleri hafta sonu ve akşam saatleri’ de dahil olmak üzere uygun zamanlarda ziyaret edecektir.

T.C KİMLİK NUMARASINI BİLMEYENLER
Vatandaşlar, T.C kimlik numarası olmadan yeni sisteme kayıt yaptıramayacağından, T.C kimlik görevlilerin hanelere gelmesinden önce mutlaka öğrenmelidirler. T.C kimlik numarasını bilmeyenler (http://tckimlik.nvi.gov.tr) internet adresinden veya en yakın nüfus müdürlüğünden kolayca öğrenebilirler.

NÜFUS CÜZDANI OLMAYANLAR
Hanede daimi olarak ikamet edenlerden (yeni doğanlar da dahil) Nüfus cüzdanı olmayanlar, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği bu çalışma süresince ceza ödemeden en yakın nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanlarını çıkartabilirler.

GERÇEĞE AYKIRI BEYAN
Hane halkı Bilgi Formunun doldurulmasında gerçeğe aykırı ikamet adresi beyanında bulunduğu tespit edilenler ile bilgi vermeyenlere 5429 Sayılı Türkiye İstatistik Kanunu hükümleri gereğince 2.367.-YTL idari para cezası verilecektir.

HANEYE GELİNMEMESİ DURUMU
Bölgesinde adrese dayalı nüfus kaydı yapıldığı halde hanesi ziyaret edilmeyen kişiler, durumu bağlı bulundukları muhtarlık, kaymakamlık ya da kayıt bürosuna bildireceklerdir.

BİLGİ İÇİN:
www.tuik.gov.tr
0312 410 01 01

Comments